Wynajem długoterminowy samochodu – wady i zalety

Data dodania: 10:37 21/01/2022

Wynajem długoterminowy samochodu zyskuje coraz większą popularność wśród osób fizycznych, które nie chcą inwestować własnych środków finansowych na zakup samochodu. Jest to również atrakcyjna oferta dla firm, które szukają alternatywnego rozwiązania dla leasingu. Dzięki takiej możliwości, możemy stać się posiadaczem samochodu, który do tej pory był dla nas poza zasięgiem finansowym. Ponadto na koniec umowy możesz samochód zwrócić lub wymienić na inny. Nie masz obowiązku wykupu. Ale czy takie rozwiązanie, aby na pewno jest dla nas takie korzystne? W tym artykule postaramy się przedstawić wszystkie wady i zalety wynajmu długoterminowego samochodu.

Wynajem długoterminowy pojazdu

Wszelkie zadania i koszty związane z utrzymaniem pojazdu spoczywają najczęściej na wynajmującym. Jedną z najlepszych opcji, które możemy mieć do wyboru w cenie to zestaw, w którego skład może wejść: ubezpieczenie, pakiet serwisowy, a nawet wymiana i przechowywanie opon. Tak więc kierowca nie musi się martwić o ponoszenie wydatków eksploatacyjnych na samochód. Jednakże, przez cały okres trwania długoterminowego wynajmu, właścicielem samochodu pozostaje firma, w której wynajmujemy pojazd i to ona stawia nam pewne ograniczenia podczas użytkowania samochodu. Jakie to ograniczenia? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajmem długoterminowym samochodu określamy umowę, w której jedna ze stron (wynajmujący), pozwala na korzystanie przez drugą (najemcę) z pojazdu będącego przedmiotem najmu. Najemca jest zobowiązany do uiszczania comiesięcznej opłaty o danej wysokości, przez określony czas. Wydaje się to tak proste rozwiązanie, niczym wynajęcie mieszkania, w którym istotne jest tylko opłacenie czynszu i zużyte media.  

W praktyce wygląda to trochę inaczej. Jeżeli osoba która ma korzystać z pojazdu nie kupuje go, gdyż jak wiadomo, ma go tylko użytkować, to ktoś ten pojazd musi kupić u dealera. W większości przypadków zajmuję się tym firma leasingowa, która również sprawuje nadzór nad wynajmowanymi samochodami oraz finansuje przedsięwzięcie. I tak jak wcześniej wspomniano to firma leasingująca jest właścicielem pojazdu. Korzystający z samochodu podpisuje umowę najmu, która jest zobowiązaniem finansowym. Comiesięczny czynsz za użytkowanie samochodu pokrywa koszty związane między innymi z kredytem, prowizjami dla pośredników, czy też dodatkowymi usługami.

Wynajem długoterminowy a leasing

Główną różnicą pomiędzy wynajem długoterminowym a leasingiem, jest limit kilometrów. Jeśli decydujemy się na wynajem długoterminowy samochodu musimy liczyć się z tym, że w przypadku dość intensywnego eksploatowania auta będziemy płacić wyższą kwotę za użytkowanie pojazdu. Niektóre firmy wynajmujące samochodu na dłuższy okres oferują umowy o niższej kwocie czynszu, jednak użytkownik jest zobowiązany rozliczać się z każdego kilometra. W zależności od umowy możemy płacić jedynie za wynajem, jak również za dodatkowe opcje, łącznie z samochodem zastępczym w czasie awarii. Jednak w porównaniu do leasingu nie mamy możliwości negocjowania ceny dodatkowych usług. Wykupujemy je bądź nie za z góry określoną cenę.

Zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Liczba zalet promowanych przez firmy oferujące wynajem długoterminowy samochodów jest bardzo duża. Po pierwsze, możliwość zmiany auta na nowszy model, co 2, 3 lub 4 lata. Po drugie, brak konieczności spędzania dużej ilości czasu na szukaniu w komisach wymarzonego samochodu. Po trzecie, w trakcie sprzedaży auta nie musimy go zachwalać, ani używać sztuczek sprzedażowych, by osiągnąć zamierzoną cenę sprzedaży naszego pojazdu. Co więcej, nie musimy również zajmować się szukaniem atrakcyjnej oferty ubezpieczenia. Możemy kupić je w pakiecie łącznie z serwisem oraz kompletem ogumienia. Wynajem długoterminowy samochodu dostawczego to z pewnością ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie wygodę. Jednak czy ta opcja jest opłacalna?

Ile kosztuje wynajem długoterminowy auta?

Choć wydawać by się mogło, że koszt wynajmu długoterminowego samochodu to jednie płatność za utratę wartości pojazdu, to nic bardziej mylnego! Korzystający z wynajętego samochodu oprócz kosztu związanego z utratą wartości pojazdu, w czynszu płaci również całość wartości rezydualnej pojazdu. Strata na wartości samochodu obliczana jest jako różnica pomiędzy ceną zakupu auta, a szacowaną wartością rezydualną. Czym zatem jest wartość rezydualna auta? Wartość rezydualna inaczej zwana wartością szczątkową to ustalana wartość samochodu w momencie zakończenia umowy. 

W sytuacji, gdy wartość samochodu będzie wyższa od wartości wykupu możemy się spodziewać, że podczas zdawania pojazdu będzie on niezwykle skrupulatnie sprawdzany. Nic w tym dziwnego, gdyż to dealer bądź firma finansująca będzie mieć w posiadaniu zbyt drogi samochód. W przypadku zaś, gdy wartość samochodu będzie zbyt niska w porównaniu do ceny rynkowej to istnieje możliwość, że korzystający zechce je wykupić. A wiadomo, że lepiej, aby auto zwrócił i zawarł nową umowę na wynajęcia kolejnego auta. Ponadto najemca byłby zobligowany do zapłacenia większej różnicy pomiędzy ceną zakupu auta, a przypuszczalną ceną wykupu. 

Oprócz tego, decydując się na wynajem długoterminowy samochodu musimy wziąć pod uwagę także pokrycie odsetek od wysokiej wartości rezydualnej. Niestety, ale wraz z końcem umowy nie mamy możliwości wykupienia pojazdu po cenie znacznie niższej od wartości samochodu. Krótko mówiąc wynajem długoterminowy samochodu to z pewnością wygodna propozycja, ale niezbyt tania.

Wady wynajmu długoterminowego samochodu

Troska o stan samochodu

Mając w posiadaniu wynajmowany samochód musimy liczyć się ze szczególną dbałością o jego stan. Dlaczego? Ponieważ podczas oddawania samochodu będą przeprowadzane jego niezwykle szczegółowe oględziny. W związku z czym, aby uniknąć zaskoczenia sporymi dopłatami warto już w czasie pierwszej wizyty u dealera zapoznać się z katalogiem, w którym znajdziemy zapisy o tym, co i w jakim stopniu może się zużyć. 

Limit kilometrów

Tak jak wcześniej zostało wspomniane wynajmując samochód na długi termin jesteśmy zobowiązani trzymać się limitu kilometrów. Jest to jeden z najistotniejszych warunków podczas weryfikacji zdawanego pojazdu. Jeśli zmieściliśmy się w limicie kilometrów to nie musimy się o to martwić. Jeśli zaś limit został przekroczony będziemy zmuszeni do dopłaty za każdy przekroczony kilometr. 

Serwis auta wyłącznie w ASO

Biorąc samochód w najem długoterminowy jesteśmy zobowiązani do jego serwisu wyłącznie w ASO. Finansujący chce mieć gwarancję, że samochód jest w rękach profesjonalistów, a my nie możemy skorzystać z wymiany oleju u znajomego posiadającego własny warsztat. Dlaczego serwis auta w ASO jest taki ważny? Ponieważ wpływa na wartość rezydualną samochodu. 

Zniżki OC i AC

Samochód, który wynajmujemy jest zarejestrowany na firmę finansującą. Wiążę się to z tym, iż nie zyskamy dodatkowych zniżek za bezszkodową jazdę. Co więcej, w sytuacji, gdy nie mamy innej polisy zawartej na swoje nazwisko możemy również stracić dotychczas wypracowane zniżki. Taka zależność działa też w drugą stronę. W przypadku szkody nie utracimy zniżek, gdyż nie są one liczone do naszego bilansu.

Kradzież lub szkoda całkowita wynajmowanego auta

Kradzież lub szkoda całkowita wynajmowanego auta to z pewnością stresująca sytuacja dla korzystającego. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy wartość samochodu w momencie szkody jest niższa niż wartość zobowiązania. Dlatego też, warto zastanowić się na wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia od takich zdarzeń, co oczywiście jest kolejnym kosztem dla najemcy pojazdu.

Wynajem długoterminowy samochodu – czy to dobry pomysł?

Podsumowując, wynajem długoterminowy samochodu posiada swoje zalety, ale także i wady. Wiadomo, że użytkując cudzy pojazdy musimy korzystać z niego według wytycznych właściciela, który dba o to, aby samochód wrócił do niego w jak najlepszym stanie. Wynajmowany samochód to zabezpieczenie kredytu oraz aktywo o określonej wartości. Oczywiście, zawsze korzystający ma możliwość wykupić samochód i nie zwracać uwagi na narzucone ograniczenia. Jednak taki zakup raczej nie będzie dla niego opłacalny.
 

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 12:56 21/05/2021

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Każdy kierowca od czasu do czasu postanawia zmienić pojazd, którym na co dzień się porusza, a w związku z tą decyzją pojawia się pytanie: jak sprzedać poprzedni samochód? 
więcej
Data dodania: 12:13 17/09/2020

O czym trzeba pamiętać w czasie przeprowadzki?

Przeprowadzka zazwyczaj kojarzy się z lekkim stresem związanym z pakowaniem naszych rzeczy do kartonów. Jednak można zminimalizować ten stres.
więcej
Data dodania: 09:49 16/04/2020

Wypożyczenie samochodu a odliczenie VAT

Działalność wielu firm nieodłącznie wiąże się z użytkowaniem pojazdu – samochodu osobowego lub dostawczego. Typową decyzją przedsiębiorców jest wówczas kupno auta.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c