Czego nie robić podczas jazdy samochodem?

Data dodania: 09:26 08/04/2021

Podczas jazdy samochodem czujemy się dość swobodnie. Nic dziwnego, auta nie od dziś pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. Wielu z nas spędza w nich równie dużo czasu, co w domu czy biurze. Niestety, zdarza się, że przez to tracimy czujność, tym samym stwarzając zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Czego nie należy robić podczas jazdy samochodem?

Tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy jesteśmy bardzo przejęci i traktujemy rolę kierowcy niezwykle poważnie. Po jakimś czasie jednak nabieramy pewności względem swoich umiejętności i zaczynamy się czuć coraz bardziej swobodnie podczas jazdy samochodem. Nie towarzyszą nam już strach oraz stuprocentowe skupienie. Mamy wrażenie, że możemy pozwolić sobie na więcej, ponieważ czujemy się coraz sprawniejszymi i bardziej kompetentnymi kierowcami.

Podzielność uwagi jest bardzo cenną umiejętnością. Dzięki niej, podczas jazdy samochodem jesteśmy w stanie jednocześnie rozmawiać z pasażerami, słuchać radia lub zastanawiać się nad zadaniami, jakie czekają nas w pracy. Niestety, wielu z nas wydaje się, że kierowanie samochodem można połączyć również z innymi, znacznie bardziej wymagającymi czynnościami. Czasami kończy się to tragicznie… Jakie zachowania nie sprzyjają uważnemu prowadzeniu auta?

1.Rozmowa przez telefon

Choć wszyscy wiemy, że rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem grozi mandatem, mało kto traktuje ten zakaz poważnie. Wielu z nas wydaje się, że wprawny kierowca jest w stanie przez pewien czas poradzić sobie z zajętą dłonią. Nic bardziej mylnego – owszem, w przypadku prostej, spokojnej drogi może się to udać, jednak zawsze powinniśmy być przygotowani na nieoczekiwane zdarzenie na jezdni: ktoś może zajechać nam drogę, możemy zbyt późno zauważyć leżącą na niej przeszkodę lub jakieś dziecko czy zwierzę może wyskoczyć nam przed maskę. W takich sytuacjach każda sekunda jest na wagę złota.

Pamiętajmy też, że rozmowa to nie tylko zajęta ręka, ale również rozproszenie naszej uwagi. Choć rozmawianie przez telefon wyposażony w zestaw głośnomówiący nie jest zabronione przez prawo, również należy się go wystrzegać. Skupienie się na konwersacji, a także słuchanie głośnej muzyki może nas dekoncentrować i opóźniać nasze reakcje.

2.Jedzenie i picie

Osobom spędzającym wiele czasu za kierownicą z pewnością niejednokrotnie zdarzyło się zaspokajać głód lub pragnienie bez zatrzymywania pojazdu. Tymczasem według badań rozpakowanie posiłku lub odkręcenie butelki z napojem dekoncentruje bardziej, niż rozmowa przez telefon! Jest to kolejna czynność, która wymaga nie tylko naszej uwagi, ale również zaangażowania rąk. Pamiętajmy także, że na polskich drogach nie brakuje takich „atrakcji” jak progi zwalniające czy dziury w nawierzchni. Najeżdżając na taką dziurę, można zrobić sobie krzywdę – zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na gorący napój. A poparzeni kawą lub herbatą możemy stracić panowanie nad autem i spowodować groźny wypadek.

3.Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

Wielu pasażerów czuje się w aucie na tyle swobodnie, że podczas jazdy samochodem postanawia zdjąć buty i wygodnie ułożyć nogi na desce rozdzielczej. I o ile w czasie standardowych sytuacji na drodze nie jest to przeszkoda, o tyle nasza pozycja może mieć ogromne znaczenie podczas wypadku. W takim momencie uderzy w nas poduszka powietrzna (osiągająca naprawdę imponującą prędkość), uszkadzając nasze kończyny. Należy także pamiętać o bezpiecznym oddaleniu głowy od deski rozdzielczej – minimalna odległość głowy i klatki piersiowej od miejsca kryjącego poduszkę wynosi 30 cm.

4.Palenie papierosów

Choć palenie tytoniu jest już znacznie mniej „modne” niż jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, wciąż można zauważyć kierowców prowadzących swoje auta w kłębach dymu papierosowego. Pomijając fakt, że w przypadku nieotwarcia okna owe opary poważnie ograniczają nasze możliwości obserwowania drogi, warto pomyśleć również o tym, że papieros (podobnie jak telefon, jedzenie czy picie) zajmuje nam dłoń potrzebną do sprawowania kontroli nad pojazdem. W dodatku może się zdarzyć, że na tapicerkę lub nasze ubranie spadnie odrobina popiołu. W takim momencie nietrudno o nerwową, gwałtowną reakcję i oderwanie uwagi od tego, co dzieje się na jezdni.

5.Kończyny w gipsie oraz nieprawidłowy ubiór

To kolejna rzecz, która być może nie jest zabroniona, ale chyba powinna być. Prowadzenie z ręką w gipsie być może pozwala nam na trzymanie drugiej na kierownicy, jednak utrudnia takie czynności jak np. zmiana biegów (w takim momencie musimy oderwać jedyną sprawną rękę od „kółka”). Podobnie jest z ubiorem – teoretycznie jest on dowolny, jednak warto pamiętać, że podczas kierowania pojazdem, musimy czuć się swobodnie i mieć pełen zakres ruchów. Niektóre efektowne kreacje w bardzo dużym stopniu utrudniają jazdę, zmniejszając tym samym nasze bezpieczeństwo. Podobnie jest z obuwiem: gołe stopy, japonki czy niebotycznie wysokie szpilki mogą być bardzo niewygodne podczas prowadzenia samochodu. Dla spokoju ducha warto zawsze wozić ze sobą komfortowe buty na zmianę.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 12:56 21/05/2021

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Każdy kierowca od czasu do czasu postanawia zmienić pojazd, którym na co dzień się porusza, a w związku z tą decyzją pojawia się pytanie: jak sprzedać poprzedni samochód? 
więcej
Data dodania: 12:43 08/07/2021

Które paliwo jest najbardziej opłacalne?

Wybór auta dla firmy oraz wybór, które paliwo jest najbardziej opłacalne, często okazuje się być bardzo skomplikowaną decyzją. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynnik&...
więcej
Data dodania: 09:09 18/10/2021

Tesla 3 – w czym tkwi sekret nowego modelu 3?

Jeszcze do niedawna wizja elektrycznych samochodów poruszających się po ulicach wydawała się pomysłem rodem z filmów lub książek science fiction.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c