wypożyczalnia aut dostawczych warszawa

Większość z nas prędzej czy później staje przed dylematem: jaki samochód kupić lub wypożyczyć? Sytuacja komplikuje się, gdy nie należymy do ekspertów, a jednocześnie chcemy mieć względną pewność, że wybrane przez nas auto będzie nam długo służyło, a jego użytkowanie będzie przyjemne, intuicyjne i bezproblemowe. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko obiektywne cechy pojazdu, ale również własne potrzeby i możliwości finansowe. Czym należy się kierować przy wyborze samochodu? Jakie czynniki powinniśmy rozważyć?

Kupno samochodu – zarówno nowego, jak i używanego – to ogromna inwestycja. Większość z nas latami odkłada pieniądze na ten cel, bierze kredyt lub rozkłada swój zakup na raty. Nic więc dziwnego, że nie traktujemy tego wydatku tak jak kupna nowej torebki czy telefonu, a przykładamy do niego znacznie większą wagę. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, długo przeglądamy dostępne oferty, a także doszkalamy się w tej tematyce. Czytamy liczne publikacje na tematy motoryzacyjne i zasięgamy rad bardziej kompetentnych znajomych. Od tego, czy podejmiemy tę decyzję w przemyślany sposób, zależy przyszły komfort zarówno kierowcy, czyli głównego użytkownika auta, jak i (nierzadko) całej jego rodziny.

wynajem dostawczych warszawa

Choć w tym przypadku budżet, którym dysponujemy, ma ogromne znaczenie, nie jest to jedyna ważna kwestia, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę. Zapewne każdy z nas zna kogoś, kto chcąc zaoszczędzić, zdecydował się na jedną z najtańszych ofert, po czym gorzko pożałował swojego wyboru. To, co wydaje się podejrzanie tanie, często naraża nas na wiele dodatkowych kosztów. Zdarza się również, że najkorzystniejszy cenowo samochód jest po prostu niefunkcjonalny lub niedostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Właśnie dlatego, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretny nabytek, najpierw musimy rzetelnie przeanalizować wszystkie jego najważniejsze parametry. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  1. Przeznaczenie auta

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych charakterystyk samochodu, musimy wybrać jego rodzaj. Ten z kolei ściśle wiąże się z tym, do czego planujemy wykorzystywać pojazd. Zupełnie inne auto sprawdzi się w przypadku singla lub bezdzietnej pary, inne będzie odpowiednie dla rodziny, a jeszcze inne odpowie na potrzeby firmy. Do wyboru mamy zarówno samochody kompaktowe, jak i SUV-y czy vany.

  1. Rodzaj i pojemność silnika

Rodzaje silników to dość skomplikowana kwestia. W skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że benzyna jest tania w eksploatacji i naprawie, jednak samo paliwo jest droższe. Samochód z takim silnikiem sprawdzi się w przypadku osób jeżdżących mało i głównie po mieście. Z kolei diesel przejawia odwrotną tendencję: paliwo jest niedrogie, jednak naprawy i sam pojazd w zakupie nieco mniej ekonomiczne. Takie auto od czasu do czasu należy zabrać w trasę i jak najbardziej wykorzystać możliwości silnika, wobec czego najlepiej będzie służyło osobom dużo podróżującym.

Zalety obu rodzajów silnika łączy w sobie LPG, który można zainstalować w przypadku aut benzynowych.

Ważna jest także pojemność silnika: im większa, tym większa moc pojazdu, jednak należy się wówczas liczyć z większym spalaniem, a co za tym idzie – wyższymi wydatkami na paliwo. Tutaj również należy wziąć pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i możliwości finansowe.

  1. Gabaryty pojazdu i pojemność bagażnika

W przypadku singla, który porusza się głównie po mieście, dobrze sprawdzi się mały samochód z niewielkim bagażnikiem – jego niewygórowane gabaryty zdecydowanie ułatwią parkowanie. Z kolei duże rodziny powinny zastanowić się nad bardziej pakownym autem. Zarówno z tyłu, jak i z przodu powinno być jak najwięcej miejsca, by każdy z podróżujących czuł się komfortowo. Duży bagażnik przyda się zaś podczas rodzinnych zakupów oraz wyjazdów na wakacje.

wynajem busów warszawa

  1. Koszty serwisu oraz naprawy

W przypadku samochodu nie warto skupiać się wyłącznie na cenie zakupu – równie ważne, a może jeszcze ważniejsze są koszty eksploatacji oraz serwisu. Warto zorientować się, ile kosztują części do rozważanego przez nas auta oraz ile kosztuje ich wymiana bądź naprawa. Nigdy nie wiemy, kiedy zdarzy nam się nieprzewidziana awaria – musimy zastanowić się, czy takie zdarzenie nie zrujnuje całkowicie naszego domowego budżetu. Dobrym pomysłem jest także zdobycie wiedzy na temat awaryjności danego modelu.

  1. Jazda próbna

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup danego egzemplarza, koniecznie należy wybrać się na przejażdżkę próbną za jego kierownicą oraz choćby krótkie oględziny. Warto zwrócić uwagę na wygląd silnika: jeśli jest zabrudzony olejem, może okazać się nieszczelny. Na bagnecie nie powinno być wody (oznacza ona usterkę głowicy lub jej uszczelki) ani opiłków (zatarcie łożyska).

W trakcie jazdy należy zwrócić uwagę na to, czy nie słyszymy trzasków lub stukanie (mogą one oznaczać nienajlepszy stan zawieszenia). Dym, który wydostaje się z rury wydechowej, gdy silnik jest nagrzany i chodzi na niskich obrotach, powinien być bezbarwny. Warto także przyjrzeć się, czy podczas hamowania samochód nie skręca (byłoby to oznaką nieprawidłowej geom

Najnowsze komentarze