Jak prowadzić auto dostawcze?

Data dodania: 15:00 19/05/2023

Wypadki drogowe z udziałem przeładowanych samochodów dostawczych niestety nie są rzadkością. Zbyt często kierowcy tych pojazdów nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, próbując dowieźć towar czy przesyłkę na czas. Tymczasem samochód dostawczy, poruszający się z nadmierną prędkością, zwłaszcza jeśli ładunek jest niewłaściwie rozmieszczony lub ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, może stanowić prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach, prowadząc do znacznie większych szkód lub urazów. Jak zatem poruszać się samochodem dostawczym? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Ustawienie lusterek bocznych

Kierowanie pojazdem dostawczym stanowi codzienność dla wielu kierowców, często skutkując spędzaniem w samochodzie licznych godzin. Zauważmy, że pozycja siedzenia w dostawczaku różni się od tej w autach osobowych – jest ustawiona pod innym kątem, co poprawia widoczność i ułatwia manewrowanie. Warto jednak pamiętać, że taka pozycja nie jest optymalna dla szybkiej jazdy szosowej. Kierując samochodem dostawczym, kluczowe jest odpowiednie ustawienie lusterek bocznych, szczególnie że w tych pojazdach, w przeciwieństwie do samochodów osobowych, lusterko kabinowe jest nieobecne.

Ułożenie towaru a bezpieczeństwo

Podstawową funkcją samochodu dostawczego jest transport towaru, co wiąże się z jego prawidłowym i równomiernym rozmieszczeniem w tylnej części pojazdu. Istotne jest także solidne zabezpieczenie załadowanego ładunku. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo nie tylko towaru, ale również swoje i ewentualnych pasażerów. Przewożony towar powinien przylegać do wszystkich ścian pojazdu, jednocześnie musi być tak zorganizowany, żeby nie miał możliwości przemieszczania się podczas transportu. Dodatkowo, ciężar przewożonego towaru powinien być równomiernie rozłożony na tylnej części samochodu. Niedbale ułożony i źle zabezpieczony ładunek może przemieścić się podczas gwałtownego hamowania. Pamiętajmy także, że samochód dostawczy, obciążony towarem, będzie się zachowywał na drodze inaczej niż pojazd osobowy - wpływa to głównie na zdolność przyspieszania oraz wydłuża drogę hamowania.

Technika jazdy

Kierowcy samochodów dostawczych muszą często zmagać się z takimi trudnościami jak boczny wiatr, który utrudnia kierowanie pojazdem z wysoką plandeką lub paką. Dlatego warto unikać gwałtownych manewrów, szczególnie wyjeżdżając z obszarów zabudowanych lub zalesionych na otwarte tereny. Technika prowadzenia samochodu dostawczego jest bardzo podobna do kierowania samochodem osobowym. Zawsze należy zachować czujność i koncentrację. Kierując tego typu pojazdem, starajmy się unikać nadmiernego przyspieszania, a zamiast tego utrzymywać płynną jazdę. Dzięki temu ograniczymy zużycie paliwa oraz zminimalizujemy eksploatację układu hamulcowego i sprzęgła.

Droga hamowania

Prowadząc aut dostawcze z ciężkim ładunkiem, zawsze powinniśmy przewidzieć, jak samochód zachowa się w danych okolicznościach. Samochód dostawczy przyspiesza inaczej, a jego droga hamowania jest dłuższa. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na płynność jazdy i unikanie nieskoordynowanego wykonywania manewrów. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, utrzymując odpowiedni dystans od pojazdu poprzedzającego i, ilekroć to możliwe, poruszając się prawym pasem. Chcąc jechać bezpiecznie powinniśmy również rozważyć jazdę z prędkością niższą od dozwolonej. Starajmy się unikać gwałtownego hamowania, chyba że jest to absolutnie konieczne. Kluczowe jest tu skrupulatne obserwowanie drogi przed nami i przewidywanie potencjalnych zagrożeń.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 12:43 08/07/2021

Które paliwo jest najbardziej opłacalne?

Wybór auta dla firmy oraz wybór, które paliwo jest najbardziej opłacalne, często okazuje się być bardzo skomplikowaną decyzją. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynnik&...
więcej
Data dodania: 12:29 07/03/2023

Zatrzymywanie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją.

W grudniu 2022 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, zgodnie z którym starostowie nie mają prawa zatrzymywać prawa jazdy kierowcom jedynie na podstawie informacji przekazanych przez pol...
więcej
Data dodania: 13:17 17/11/2021

Płatność mandatu kartą - nowa ustawa

Od lutego wchodzi ustawa, mówiąca o tym, że mandaty będziemy mogli opłacać kartą płatniczą. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem takiego projektu. 
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c