Samochód dostawczy lepszy niż osobowy?

Data dodania: 11:52 09/02/2021

Decyzja o nabyciu auta na prywatne potrzeby wydaje się dość prosta: głównymi kryteriami są upodobania oraz potrzeby domowników. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wyboru pojazdu służbowego. W tym wypadku musimy wziąć pod uwagę rozliczne czynniki i znaleźć złoty środek, który nie tylko nie zrujnuje firmowych finansów, ale również pomoże nam osiągać jak najwyższe zyski i usprawni działanie całego przedsiębiorstwa. Zdarza się, że powyższe funkcje świetnie spełnia auto osobowe, jednak w niektórych przypadkach może się ono okazać niewystarczające. Kiedy korzystanie z samochodu dostawczego jest lepszym rozwiązaniem?

Zacznijmy od tego, że kupno lub wynajem auta osobowego zazwyczaj stanowi najbardziej intuicyjny i oczywisty wybór. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ tego rodzaju pojazd odpowiada najbardziej podstawowym potrzebom większości użytkowników. Przez przeważającą część czasu służy on do pokonywania drogi z punktu A do punktu B, np. z domu do pracy i z powrotem, na zakupy do supermarketu itd. Czasami przewozimy nim różne rzeczy, jednak nie potrzebujemy do tego celu zbyt dużo miejsca: reklamówki z produktami spożywczymi, plecaki i niewielkie walizki z łatwością mieszczą się w bagażniku. Transport większych ładunków odbywa się bardzo okazjonalnie i nie wymaga od nas posiadania większego samochodu na własność: podczas przeprowadzki czy zakupu mebli po prostu korzystamy z usług firmy przewozowej. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku przedsiębiorstwa, które na co dzień ma do czynienia ze sporymi ładunkami.

Przeznaczenie auta firmowego

Pierwszą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas rozważania rodzaju używanego auta, jest jego przeznaczenie. Niektóre firmy kupują lub wynajmują samochody służbowe, które używane są podobnie do tych prywatnych – pracownicy korzystają z nich, dojeżdżając w różne miejsca, w których świadczą usługi lub na spotkania z klientem. W takiej sytuacji nie ma potrzeby decydowania się na samochód dostawczy, ponieważ osobowy świetnie spełni swoją rolę. Warto pamiętać, że jeśli pojazd służy nam podczas spotkań służbowych lub widnieje na nim reklama firmy, pełni on również funkcję reprezentacyjną. W takim wypadku dobrze jest zadbać o to, by wybrane przez nas auto dobrze się prezentowało. Ważne jest również łatwe i szybkie parkowanie w dowolnym miejscu – jeśli firma znajduje się i działa w dużym mieście, jej pracownicy z pewnością niejednokrotnie zetknęli się z koniecznością żmudnego poszukiwania wolnej przestrzeni parkingowej. Poruszając się małym samochodem, możemy przynajmniej częściowo ograniczyć ten problem.

Duże potrzeby - trudny wybór

Wiele firm potrzebuje jednak większego pojazdu, dzięki któremu bez problemu przewiozą nieco pokaźniejsze ładunki. W takim wypadku pojawia się pytanie: jaki samochód dostawczy najlepiej spełni nasze potrzeby? W przypadku konieczności przewozu maksymalnie jednego pasażera (czyli łącznie dwóch osób) oraz ładunku dobrze sprawdzi się VAN. W jego przypadku za pojedynczym rzędem siedzeń znajduje się przestrzeń ładunkowa oddzielona kratką. Taki samochód znakomicie spełni wymagania określonych grup zawodowych, np. kurierów oraz przedstawicieli handlowych.

Trochę większe ładunki możemy przewozić za pomocą samochodu typu LCV, w którym pomieści się także od dwóch do pięciu osób. Małe i średnie firmy chętnie korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ pozwala ono na transport odpowiednio większego ładunku.

Jeśli nasze potrzeby są jeszcze większe i w związku z tym zależy nam na korzystaniu z typowego auta dostawczego, możemy zdecydować się na kupno lub wynajem busa lub pick-upa. Samochody te mają największą przestrzeń ładunkową oraz mogą być wykorzystywane do transportu znacznie cięższych rzeczy (do 3,5 tony). Takie samochody najczęściej wybierane są m.in. przez firmy przeprowadzkowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się przewozem dużych ilości towaru.

Producenci mają w ofercie bardzo różnorodne modele aut, różniące się między innymi gabarytami, ładownością oraz wymiarami przestrzeni ładunkowej. Podczas wyboru samochodu warto zwrócić szczególną uwagę na takie jego cechy jak liczba drzwi oraz sposób ich otwierania. Niektóre rozwiązania okazują się bowiem niekorzystne np. podczas używania wózków widłowych. Wymiary przestrzeni ładunkowej są zaś istotną cechą decydującą o tym, jaki rodzaj towarów będzie można w niej przewozić.

Brak uniwersalności

Należy mieć na uwadze, że na rynku nie ma jednego, uniwersalnego typu samochodu, który sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Dobierając pojazd, który będzie wykorzystywany do celów służbowych, należy wziąć pod uwagę zarówno możliwości finansowe, jak i indywidualne potrzeby danej firmy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie auto sprawdzi się w naszym przypadku, być może nie warto od razu kupować go na własność. W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywa możliwość wypożyczania samochodów. Dzięki temu firma może przetestować dany model i sprawdzić, czy odpowiada jej oczekiwaniom, a jeśli tak nie jest – szybko i łatwo wymienić go na inny. Dodatkowo nie musi martwić się takimi problemami jak konieczne naprawy czy zapłaty za ubezpieczeniu. Obie te kwestie leżą po stronie wypożyczalni.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 11:52 09/02/2021

Samochód dostawczy lepszy niż osobowy?

Decyzja o kupnie auta na prywatne potrzeby wydaje się dość prosta: kryteriami są upodobania oraz potrzeby. Inaczej wygląda to w przypadku wyboru auta służbowego. 
więcej
Data dodania: 11:01 23/07/2020

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Nie istnieje żaden niezawodny sposób na to, by zabezpieczyć się przed kradzieżą. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić nic by zniechęcić potencjalnego złodzieja.
więcej
Data dodania: 13:23 15/12/2021

Klimatyzacja samochodowa – kiedy?

Klimatyzacja samochodowa – jedni twierdzą, że szkodzi, inni, że jest bardzo potrzebna. Jak to w końcu jest? Używać jej tylko w czasie letnim do chłodzenia, czy również w zimie?
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c