Klimatyzacja samochodowa – kiedy?

Data dodania: 13:23 15/12/2021

Klimatyzacja samochodowa – jedni twierdzą, że szkodzi, inni, że jest bardzo potrzebna. Jak to w końcu jest? Używać jej tylko w czasie letnim do chłodzenia, czy również w zimie?

Wielu kierowców twierdzi, że używanie klimatyzacji w okresie zimowym jest szkodliwe, więc rezygnuje z niej całkowicie. Nic bardziej mylnego. Należy korzystać z niej przez cały rak, a w zimie szczególnie. Ograniczamy wówczas jej podatność na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Przydatna jest również, przy odparowywaniu szyb pojazdu. Co prawda zwiększamy wtedy zużycie paliwa, ale podzespoły mechaniczne układu będą smarowane. Sposobem na ograniczenie ryzyka usterki jest korzystanie przez cały rok z funkcji „Auto” (jeżeli klimatyzacja została w taką wyposażona).

Klimatyzacja nie lubi być nieużywana.

Efektywność klimatyzacji zależy od sprawności układu. Przyjmuje się, że z mechanizmu może ubywać rocznie nawet 10-15 procent czynnika chłodzącego. Tym samym, nie należy bagatelizować regularnego serwisowania „klimy”, bo można nabawić się zbyt dużych ubytków. Podstawowy przegląd kosztuje od 120 do 250 złotych. Nie jest to wygórowany wydatek, a może okazać się bardzo przydatny i zaoszczędzić nam nerwów. Nieużywanie klimatyzacji w chłodniejsze dni generuje też dodatkowe zagrożenie w postaci możliwości wystąpienia korozji. Aby uniknąć kosztownych rozczarowań, dobrze jest raz w tygodniu włączyć ją na kilkanaście minut. Nie bagatelizujmy tej sprawy.Dodatkowo osuszone w pojeździe powietrze zmniejszy wilgotność. Chyba nikt z nas nie lubi zaparowanych szyb, szczególnie gdy się spieszymy. Wilgoć w samochodzie może doprowadzić do powstania grzybów i pleśni. Warto sprawdzić, czy pod dywanikami nie zbiera się woda oraz zajrzeć do bagażnika, co dzieje się pod tapicerką w okolicy koła zapasowego. Dobrze jest zainwestować w pochłaniacze wilgoci i umieścić je np. w nogach.

Kiedy nawet klimatyzacja ma problemy z odparowaniem szyb pojazdu, przydatne mogę być domowe sposoby. Przede wszystkim należy dokładnie wyczyścić wszystkie szyby pojazdu z obydwu stron. Kolejnym krokiem jest spryskanie wewnętrznych strony szyb środkiem zapobiegającym osadzaniu pary. Lepiej wybrać środek stricte samochodowy, ponieważ preparaty łazienkowe mogą pozostawiać smugi. Należy jednak pamiętać, żeby jedną szybę (np. lewą tylną, za kierowcą) pozostawić nieoczyszczoną, aby para miała się gdzie zbierać. W przeciwnym razie wsiąknie w tapicerkę i powstanie grzyb.

Kolejnym problemem wiążącym się z wilgocią w samochodzie, poprzez bagatelizowanie sprawy klimatyzacji jest wilgotna tapicerka. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Osoby chore na astmę i małe dzieci szybko to odczują. W pogodny dzień więc pamiętajmy o porządnym wywietrzeniu samochodu. Raz do roku (wiosną lub latem) dobrze jest również wyprać fotele i odkazić tapicerki. Prawidłowo działająca klimatyzacja sprzyja alergikom, ponieważ w 80% oczyszcza powietrze z pyłków roślin i także z substancji infekcyjnych. Jednak pamiętajmy, że przynajmniej raz w roku powinno się oczyścić kanały doprowadzające powietrze do wnętrza i pozbyć się grzybów z klimatyzacji. W przeciwnym razie nieprawidłowo eksploatowana „klima” może spowodować nasilenie objawów alergicznych, co w trakcie prowadzenia samochodu może doprowadzić do łzawienia z oczu i napadowego kichania. W odgrzybieniu klimatyzacji pomoże nam aktywna piana, która oczyszcza układ wentylacyjny. W tym celu wystarczy wyjąć filtr pyłkowy i w kanał wlotowy zaaplikować pianę. Całość powinna być jasno opisana na preparacie. Warto również pamiętać, aby raz w roku sprawdzić w specjalistycznym serwisie działanie wszystkich elementów układu oraz wymienić filtr kabinowy. Chroni on kabinę auta przed szkodliwymi substancjami dostającymi się do wentylacji, takimi jak: kurz, sadza czy pleśń, ale też usuwa nieprzyjemne zapachy. Dlatego jego wymiana jest równie ważna. Tak więc osądźcie sami, warto czy nie warto? Korzystanie z klimatyzacji, jej regularne serwisowanie oraz wymiana filtra kabinowego zaoszczędzi nam wielu nieprzyjemności, jakie mogą się rozwinąć z wilgoci, pleśni i bakterii oraz zadba o nasze zdrowie tak, jak się należy.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 10:45 11/06/2020

Historia samochodu. Od czego się zaczęło?

Historia samochodu sięga ery kamieniołomów, kiedy to zostało wymyślone pierwsze koło, ale że samochody są nieodłączną częścią naszej codzienności.
więcej
Data dodania: 12:51 03/04/2023

Jak rozliczyć podatek Vat od umowy wynajmu samochodu?

W Polsce z roku na rok przybywa nowych firm, a przedsiębiorcy stają przed dylematem, czy zakupić nowe pojazdy do swojej floty czy też zrezygnować z posiadania własnych samochodów i postawi...
więcej
Data dodania: 11:01 23/07/2020

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Nie istnieje żaden niezawodny sposób na to, by zabezpieczyć się przed kradzieżą. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić nic by zniechęcić potencjalnego złodzieja.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c