Kupić czy wynająć auto? Co jest korzystniejsze?

Data dodania: 11:34 09/12/2020

samochody dostawcze

Jeszcze do niedawna każdy, kto był zdecydowany na stałe użytkowanie samochodu, automatycznie łączył tę potrzebę z koniecznością jego kupna. Jednak od jakiegoś czasu coraz więcej osób stawia na długoterminowy wynajem aut. Jakie zalety ma ta możliwość? Która z tych opcji jest korzystniejsza?

Europa Zachodnia od dawna docenia korzyści płynące z użytkowania wypożyczonych samochodów. Polska dopiero odkrywa tę możliwość, jednak jej popularność nieustannie wzrasta. Aż 35% mikro oraz małych firm woli wypożyczać auta niż kupować je na własność. Roczny przyrost popularności długoterminowego wynajmu wynosi zaś 20%, co jest naprawdę imponującą liczbą. Z pewnością jedną z głównych przyczyn tych zmian jest rosnąca świadomość na temat takiego udogodnienia.

Samochód to inwestycja

Samochód jest dość specyficznym rodzajem produktu. Wielu nabywców traktuje go jak swego rodzaju inwestycję – niemal każdy użytkownik po pewnym czasie decyduje się bowiem na jego sprzedaż. Niestety, każde auto dość szybko traci na wartości. W dodatku jego eksploatacja nie jest darmowa. Przez lata użytkowania samochodu często inwestujemy w niego naprawdę pokaźną sumę, na którą składa się nie tylko koszt paliwa, ale również przeglądy techniczne, ubezpieczenie, zakup opon, wymiana płynów oraz naprawy. Nie wspominając o ewentualnym stresie, kiedy auto się zepsuje i nie wiemy, ile będzie nas kosztowała naprawa oraz konieczności szukania dobrego mechanika. W takich momentach z pewnością niejeden z nas żałował, że tego typu obowiązki spoczywają na jego barkach.

wypożyczalnia aut dostawczych

Kiedy warto kupić samochód na własność?

Oczywiście, kupowanie samochodu nie jest opcją całkowicie pozbawioną sensu. Jest wiele osób, które po prostu lubią posiadać coś na własność. Często są to ludzie zainteresowani motoryzacją, dla których auto nierzadko nie jest jedynie sprzętem użytkowym, ale wręcz pasją. Lubią wprowadzać własne modyfikacje, tuningować swój pojazd i modernizować go w sposób stały.

Wielu polskich przedsiębiorców wciąż ma dość konserwatywne podejście do własności i podchodzi do nowych możliwości z dużą nieufnością. Posiadanie czegoś kojarzy im się ze stabilizacją oraz zabezpieczeniem na przyszłość. Takie osoby prawdopodobnie nie czułyby się komfortowo użytkując pojazd należący do innego przedsiębiorstwa, choć niejednokrotnie zdarza się, że wystarczy, iż nieufny tradycjonalista raz spróbuje jakiejś nowości, by stać się jej wielkim fanem.

Kiedy wynajem długoterminowy stanowi lepsze rozwiązanie?

Podobnie jak w przypadku kupna, możemy zdecydować się zarówno na wynajem samochodów nowych, jak i używanych. Każdy z nas może dokonać wyboru, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania oraz możliwości finansowe. Niewątpliwą zaletą takiej opcji w przypadku floty należącej do przedsiębiorstwa stanowi możliwość wliczenia opłaty za wynajem w koszt prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie, odliczania sobie jej od podatku. Jest to również sposób na znaczne uproszczenie księgowości: koszt wynajmu, ubezpieczenie, naprawy oraz serwis znajdują się na jednej fakturze. Comiesięczna składka za użytkowanie pojazdu ma także tę przewagę np. nad wzięciem kredytu czy pożyczki na własne auto, że w żaden sposób nie wpływa na naszą zdolność kredytową.

Kupując samochód na własność, musimy przygotować się na to, że koszt jego nabycia lub ewentualne comiesięczne raty nie są jedynymi pieniędzmi, jakie będziemy musieli przeznaczyć na jego użytkowanie. Do standardowych wydatków należą również: wykupienie ubezpieczenia, okresowe przeglądy techniczne, zakup opon oraz potrzebne naprawy. Wynajmując auto, możemy przestać martwić się o tego rodzaju kwestie. Wiele firm oferuje zarówno finansowanie i serwisowanie samochodów, jak i zarządzanie flotą w zakresie technicznym, administracyjnym, operacyjnym oraz prawnym. Ponadto warto pamiętać, że kiedy zepsuje się nasz własny pojazd, jesteśmy zmuszeni zostawić go w zakładzie mechanicznym i przez pewien czas obejść się bez tego udogodnienia. Tymczasem wypożyczalnie oferują w takiej sytuacji samochód zastępczy, co oznacza, że przez cały czas mamy dostęp do wygodnego środka transportu.

OC, Ac oraz NNW przy wynajmie aut

Szkoda lub wypadek spowodowany podczas prowadzenia własnego auta wiążą się nie tylko z niedogodnościami wynikającymi z naprawy pojazdu u mechanika. Stając się posiadaczami samochodu, bierzemy na siebie wszelką odpowiedzialność, która wynika z tego rodzaju zdarzeń. Kiedy zaś jedynie go użytkujemy, prawowitym właścicielem pozostaje firma wypożyczająca. Standardowo tego rodzaju auta posiadają pełne ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. Wszystkie zapisy dotyczące tych kwestii z pewnością znajdują się w umowie – warto dokładnie ją przeczytać. Miesięczne opłaty obejmują nawet kwestię całkowitej szkody pojazdu lub jego kradzieży.

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest sytuacja, w której samochód nam się znudzi, przestanie nam być potrzebny lub z innego powodu postanowimy zrezygnować z jego użytkowania. Jeśli auto jest naszą własnością, musimy wówczas zatroszczyć się o jego sprzedanie. Każdy, kto kiedykolwiek próbował dokonać takiej transakcji, wie, że nie jest to łatwe zadanie. W przypadku wynajmu ten problem zupełnie nas nie dotyczy – wypożyczalnia bierze na siebie wszystkie związane z tym niedogodności.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 11:52 06/08/2020

Jak wybrać samochód firmowy?

Samochody firmowe są kupowane teraz częściej niż auta dla osób prywatnych. Jednak czym się kierują specjaliści przy wyborze samochodu dla swojej firmy? 
więcej
Data dodania: 10:37 21/01/2022

Wynajem długoterminowy samochodu – wady i zalety

Wynajem długoterminowy samochodu zyskuje coraz większą popularność wśród osób fizycznych, które nie chcą inwestować własnych środków finansowych na zakup samochodu. Jest to...
więcej
Data dodania: 11:41 20/01/2021

Najczęstsze błędy kierowców

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy czujemy się pewni swoich umiejętności i wydaje nam się, że ewentualne łamanie przepisów jest wynikiem świadomej decyzji kierowcy. 
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c