
Wybierając samochód dostawczy w firmie, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to łatwa decyzja i należy przekalkulować wszystkie za i przeciw. W zależności od tego, do jakich celów będzie nam służyć, istnieją różne czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy kupnie. W końcu jest to wybór na ładnych parę lat.
Przy takim zakupie należy kierować się inaczej niż przy wyborze osobówki. Auto ma służyć nam do konkretnych celów, więc jeden rodzaj sprawdzi się przy przewożeniu ciężkiego sprzętu w firmie remontowo-budowlanej a inny przy zaopatrzeniu sklepu.
Rozmiar auta dopasowany do potrzeb biznesu
Auta dostawcze często służą do przewozu ciężkich ładunków, co za tym idzie ich stan techniczny może nie być w pełni sprawny. Pokonują setki kilometrów dziennie, przez co ich zawieszenie oraz nadwozie może być mocno uszkodzone. Decydując się pospiesznie na zakup, narażamy się tylko na dodatkowe koszty naprawy, a sami na pewno chcemy, żeby samochód służył nam jak najlepiej i jak najdłużej.
Kupuj z głową, bez pośpiechu
Sprzedawcy często wystawiają auta w atrakcyjnych cenach, tłumacząc się, że zależy im na szybkiej sprzedaży, z powodu problemów rodzinnych, wyjazdu itp… bez pośpiechu! Kupując samochód używany, bądźmy pewni, do jakich celów był wcześniej przeznaczony i czy jest w dobrym stanie technicznym. Najlepiej zabrać ze sobą osobę, która może nam pomóc przy przeglądzie. Należy bowiem wiedzieć, na co patrzeć, gdyż nawet z największego „złomu” można wyklepać ładnie wyglądające autko. Myślę, że nikt nie byłby zadowolony, gdyby okazało się, że trzeba wydać kilkaset złotych za doprowadzenie zakupu do pełnej sprawności, co czasem bywa nawet niemożliwe.
Wiec uczulam, że pośpiech w takich sprawach jest niewskazany. Miejmy pewność, że nie kupujemy kota w worku, a na pewno nasze nerwy i cierpliwość nie będą zszargane.
Zakup auta dostawczego z legalnych źródeł
Jeszcze ważniejszą rzeczą, z której każdy powinien zdawać sobie sprawę, jest legalność auta, które zdecydujemy się kupić. Naszą wizytę u sprzedającego powinniśmy zacząć od sprawdzenia dokumentów, aby mieć pewność, że nowa zdobycz trafi w nasze posiadanie legalnie. Każde przekreślenie lub zamazanie w dokumentach powinno otwierać nam szeroko oczy, a nawet sprawić, że zrezygnujemy z zakupu. Myślę, że nikt później nie chciałby mieć nieprzyjemności. Jeśli chcemy mieć pewność, poprośmy o fakturę z pierwszego zakupu samochodu.
Stawiajmy tylko na legalność. Jeśli sprzedawca proponuje zejście z ceny, ponieważ nie posiada wszystkich dokumentów, odpuśćmy sobie. Samochodem dostawczym zdarza się wyjeżdżać poza granice kraju, więc podejrzewam, że podczas kontroli celnych chcielibyśmy mieć komplet wszystkich dokumentów?
Ogłoszenia w gazecie, internet a może wizyta w komisie?
W prasie widnieje wiele ogłoszeń samochodów, jednak sporo z nich nie posiada zdjęć, więc albo całkowicie rezygnujemy z takiego zakupu, albo jedziemy na oględziny w ciemno. Często kończy się to rozczarowaniem, ponieważ sugerujemy się tym, że w opisie brzmiało to zupełnie inaczej. Internet natomiast słynie z wielu portali ogłoszeniowych, gdzie sprzedawcy wystawiają zilustrowane ogłoszenia swoich samochodów, zapominając czasem dopisać o usterkach i nieprawidłowościach. W wielu przypadkach taka wizyta kończy się niezadowoleniem. Jednak jest to miejsce, gdzie mamy największy wybór i możemy wybierać pod względem różnych czynników, jakie nas interesują.
Najlepszym miejscem na kupno używanego auta będzie więc komis. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości z naszej strony zawsze możemy udać się w takie miejsce i mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, bo sprzedawcy tam pracujący nie uciekną, tak ja oszuści internetowi.
A może lepszym rozwiązaniem byłby wynajem samochodu?
Długoterminowy wynajem auta skłania nas do refleksji, czy kupić, czy może jednak wynająć. Wiele osób kieruje się myślą, że woli posiadać samochód na własność. Można wtedy majstrować przy nim, wprowadzać własne poprawki. Takie osoby z pewnością nie czułyby się komfortowo ze świadomością, że będzie trzeba go zwrócić. Jednak trzeba liczyć się z tym, że są to większe koszty niż w przypadku wynajmu. Wypożyczając auto, unikamy takich spraw jak ubezpieczenie, okresowe przeglądy techniczne, wizyty u mechanika czy chociażby wymiana opon. Jest to jednak sprawa indywidualna i wiele zależy od tego, do jakich celów będziemy używać samochodu.
Jeśli już decydujemy się na kupno od sprzedawcy z ogłoszenia, miejmy pewność, że jest samochód w pełni sprawny technicznie oraz pochodzi z legalnego źródła. Mając te informacje, na pewno unikniemy wielu nieprzyjemności i oszczędzimy swój czas oraz zdrowie. Jeśli jednak coś pójdzie nie po naszej myśli…wypożyczalnia aut dostawczych Bziuk czeka otworem!