Jak obniżyć koszty w firmie dostawczej?

Data dodania: 14:26 15/10/2020

koszty utrzymania samochodu

Większość osób prowadzących własną firmę wielokrotnie zadaje sobie pytanie: jak ograniczyć wydatki? W jaki sposób zmniejszyć koszty, nie tracąc przy tym znacznych dochodów? Przecież, rezygnując z kupna jakiegoś dobra, wyrzekamy się także zysków, które ze sobą przynosi. Czy można zatem oszczędzać, nie tracąc jednocześnie dochodów? Pomimo tego, że szukanie oszczędności nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać, postaramy się odpowiedzieć na postawione powyżej pytania.

Poznaj swoje potrzeby

Zacznijmy od najprostszych rzeczy. Są rzeczy praktycznie niezbędne każdej firmie, takie jak komputery. Inwestując w tego rodzaju sprzęt, powinniśmy zastanowić się jednak nad rzeczywistymi potrzebami naszej branży. Dzisiejsze komputery mają duże możliwości, co nie oznacza jednak, że my mamy duże potrzeby. Prowadząc firmę przewozową, nie potrzebujemy wyjątkowej mocy obliczeniowej, ani też posiadającego ogromu funkcji oprogramowania. W takim razie może warto rozważyć zastąpienie komercyjnych programów, programami dostępnymi za darmo. Open Office z powodzeniem zastąpi MS Office, Kubuntu – Windowsa. Na takim oprogramowaniu bez problemu powinniśmy postawić nawet sporych rozmiarów bazę danych.

W zależności od sezonu może się również zdarzyć, że wzrośnie zapotrzebowanie na wynajem samochodów. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zakupić więcej pojazdów, które przez pozostały czas będą stały w garażu. Czasami warto wynająć samochód od innej firmy, chociażby na własne, wewnętrzne potrzeby. Innym ciekawym pomysłem jest podjęcie współpracy z konkurencją, gdyż elastyczność prawie zawsze się opłaca.

Zainwestuj, by oszczędzić w przyszłości

Czasami warto zainwestować swój czas i pieniądze na początku drogi, by z upływem czasu zebrać obfite plony oszczędności. Warto zatem poświęcić dłuższą chwilę na ocenienie lokalnej konkurencji, zanim wybierzemy obszar, na którym planujemy wykonywać swoje usługi. Dzięki temu nie tylko nasz interes będzie pewniejszy, ale także prawdopodobnie oszczędzimy sporo pieniędzy na reklamie. Co więcej, ważne jest jednorazowe opłacenie doradcy podatkowego, który pomoże nam wybrać najlepszą dla naszej firmy formę opodatkowania, by uniknąć długotrwałych, zbędnych kosztów.

Rozważnie planuj

Prowadząc firmę transportową, powinniśmy skupić wiele uwagi na planowaniu transportu. Optymalne dobranie drogi, biorąc pod uwagę długość trasy oraz jej przejezdność, pozwoli nam na ograniczenie kosztów paliwa. To bardzo ważne ze względu na znaczenie takich kosztów w branży przewozowej. Inną rzeczą wymagającą planowania jest waga załadunku. Czasami lepiej jest, w miarę możliwości, przewieźć więcej towaru jednym pojazdem, niż rozdzielenie go na dwa pojazdy, których trasa jest w dużej części taka sama. Dobrze jest także zbadać mapy w celu znalezienia ekonomicznych skrótów i poznania nowych, bardziej przyjemnych tras.

firma transportowa

Badaj rynek

Tym, co stanowi sporą część wydatków firm dostawczych i przewozowych, jest niewątpliwie paliwo. Z tego też powodu należy bacznie badać rynek i porównywać ze sobą ceny oferowane przez dostawców paliw. Ceny te mają tendencje do częstych zmian, dlatego też częsta ocena sytuacji na rynku, pozwoli nam na szybkie dostosowanie się do nich i wykorzystanie nadarzających się okazji cenowych.

Ponieważ ceny paliw mają spore znaczenie dla firm opierających swoją działalność na usługach transportowych, oszczędności wynikające z takich działań, powinny być niemałe. Nie bójmy się zatem zmienić swojego dostawcy paliwa, jeśli jesteśmy pewni wynikających z tego korzyści.

Wypisane tutaj rady stanowią pewnie niewielką część, sposobów pozwalających na znalezienie oszczędności dla firm przewozowych i dostawczych. Przede wszystkim, zawsze warto dobrze przyjrzeć się fakturom, by określić nasze indywidualne potrzeby i lepiej poznać trudności, z którymi boryka się nasza firma. Trudno będzie nam oszczędzić, jeśli nie prowadzimy wnikliwych badań i statystyk. Warto poświęcić im nieco czasu i nauczyć się je dobrze prowadzić. Wnikliwe poznanie swojej firmy powinno być pierwszym krokiem ku znalezieniu oszczędności.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 11:52 06/08/2020

Jak wybrać samochód firmowy?

Samochody firmowe są kupowane teraz częściej niż auta dla osób prywatnych. Jednak czym się kierują specjaliści przy wyborze samochodu dla swojej firmy? 
więcej
Data dodania: 13:02 09/09/2021

Targi motoryzacyjne - organizacja

Wszelkie targi motoryzacyjne to wydarzenia tworzone dla ludzi, których łączy wspólna pasja, tu samochody. Z punktu widzenia firm są one okazją do tego, by zaprezentować swoją ofertę....
więcej
Data dodania: 14:50 17/08/2021

Najczęstsze przewinienia kierowców na drodze.

Chyba każdy z nas zna choć jedną osobę, która uważa się za „mistrza kierownicy”, a przy tym traktuje przepisy drogowe jedynie jak sugestie i popełnia najczęstsze przewinienia kierow...
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c