Wynajem auta czy kupno? Po co wypożyczamy auta?

Data dodania: 10:30 17/06/2021

Jeśli masz firmę i potrzebujesz środka transportu do jej dyspozycji zastanawiasz się co będzie lepsze: wynajem auta czy kupno. Być może jesteś już nawet po wstępnym rozeznaniu i ocenie swoich możliwości finansowych. Ale… Po co to wszystko? W dzisiejszych czasach znacznie wygodniejszą opcją jest wynajem długoterminowy. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się do tego rozwiązania, a zyski wypożyczalni stale rosną. Co przesądziło o ich sukcesie?

Czasem nie wiadomo, która opcja byłaby dla nas lepsza, wynajem auta czy zakup… A kilkaset lat temu ludzie mogli jedynie pomarzyć o takiej wygodzie przemieszczania się, jaką dysponujemy dzisiaj. W tej chwili samochód jest w posiadaniu niemal każdej rodziny, a w wielu gospodarstwach domowych standardem jest używanie nawet kilku aut. Nie da się ukryć, że te pojazdy są dla nas źródłem nieporównywalnego z niczym innym komfortu. Nie jesteśmy uzależnieni od rozmieszczenia przystanków oraz rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, możemy dostać się w dowolne miejsce o każdej porze, czujemy się niezależni i mamy kontrolę nad swoim czasem. Jeszcze większe korzyści z użytkowania samochodu odnosi firma. W przypadku przedsiębiorstw auto przekłada się na realne zyski, a także może pełnić funkcję reprezentacyjną. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy używają pojazdów do zaakcentowania swojego statusu. Nowy, zadbany samochód wysyła prosty komunikat: stać mnie na dostatnie życie. Dobrze utrzymane auto w nienagannym stanie może być prawdziwą radością i powodem do dumy. Nasz stosunek do własnego samochodu zmienia się jednak, gdy… wystąpi awaria. Wówczas zaczynają się schody: to my jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za pokrycie ubezpieczenia i codziennych kosztów użytkowania pojazdu, ale również za sfinansowanie potrzebnych napraw. Do tego wszystkiego musimy załatwić wszystkie formalności i odwieźć auto do warsztatu, nie wspominając o tym, że na jakiś czas pozbawieni jesteśmy środka transportu.

Wynajem czy kupno auta?

Właśnie te czynniki sprawiają, że coraz więcej firm musi podjąć decyzję: wynajem auta czy kupno. Powoli odchodzi się od kupowania floty na własność, wybierając wynajem długoterminowy. Warto wspomnieć, że polski rynek wynajmu odnotowuje przyrost zysków na poziomie 20% rocznie. Oznacza to, że przedsiębiorcy stopniowo odchodzą od znanych, tradycyjnych rozwiązań i chętnie sięgają po nowości, wymyślone po to, by ułatwić im codzienne zarządzanie firmą.

Pamiętajmy, że w przypadku kupna samochodu bardzo trudno jest oszacować ostateczne koszty. Oprócz kwoty, którą musimy uiścić za sam pojazd, ubezpieczenia oraz kosztów codziennej eksploatacji, należy liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami takimi jak opłacenie ewentualnych napraw. Do tego dochodzą cykliczne przeglądy oraz okresowy zakup i wymiana opon. Każdy, kto kiedykolwiek miał własne auto, wie, że jest to „skarbonka bez dna”. Oczywiste plusy posiadania samochodu niejednokrotnie bywają przesłonięte przez minusy. Wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem auta i dbaniem o nie bywają bardzo kłopotliwe, zwłaszcza dla osób, które dużo pracują. Właśnie dlatego kupno bywa szczególnie problematycznym rozwiązaniem w przypadku firm. Przedsiębiorcy oraz ich pracownicy mają mnóstwo obowiązków, a ich priorytetami są powiększanie zysków oraz promocja oferowanych usług. Możliwość uniknięcia zadań związanych z utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie wydaje się być dla nich prawdziwym wybawieniem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zepsuty samochód oznacza zostawienie go w warsztacie mechanicznym i konieczność poruszania się w inny sposób, dopóki auto nie zostanie naprawione.

Wynajem długoterminowy auta

W przypadku wynajmu długoterminowego wszystkie wymienione wyżej problemy odchodzą w niepamięć. Uiszczając opłatę za wypożyczenie samochodu, opłacamy wszystkie aspekty tej usługi. Dobra wypożyczalnia zajmie się całą resztą, czyli serwisem, ubezpieczeniem oraz kontrolą stanu technicznego. Jeśli użytkowany przez nas pojazd się zepsuje, nie musimy zaprzątać sobie tym głowy: firma, z której usług korzystamy, nie tylko zajmie się naprawą, ale również udostępni nam samochód zastępczy. Oznacza to, że niezależnie od okoliczności, będziemy mogli korzystać z wygody, jaką daje niezależny środek transportu, a wynajem auta czy kupno przestaje mieć na znaczeniu bo i tak mamy „swój” samochód.

OC, Ac oraz NNW a wynajem auta

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie wynajmowanego auta. Jego zakres z pewnością znajduje się w umowie, którą będziemy podpisywali przed skorzystaniem z oferty wypożyczalni. Standardowo wynajmowane pojazdy posiadają pełne ubezpieczenie, czyli OC, AC oraz NNW. Zdarza się nawet, że uiszczana przez nas miesięczna opłata zawiera w sobie również pokrycie kosztów w przypadku całkowitej szkody samochodu lub jego kradzieży. Nie musimy też martwić się o prawną odpowiedzialność za auto – jesteśmy przecież jedynie jego użytkownikami, natomiast właścicielem pozostaje wypożyczalnia.

Ostatnią kwestią, która jednak nie jest bez znaczenia, jest brak przyszłej konieczności sprzedaży samochodu. Jeśli dany model przestanie spełniać nasze oczekiwania, bez problemu możemy z niego zrezygnować i wybrać na jego miejsce inny. Omijają nas przy tym wszystkie niedogodności zwykle związane ze zmianą środka transportu. Dlatego podjęcie decyzji wynajem auta czy kupno nowego potrafi nie jednego przedsiębiorcę przyprawiać o zawrót głowy.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 10:45 11/06/2020

Historia samochodu. Od czego się zaczęło?

Historia samochodu sięga ery kamieniołomów, kiedy to zostało wymyślone pierwsze koło, ale że samochody są nieodłączną częścią naszej codzienności.
więcej
Data dodania: 13:23 15/12/2021

Klimatyzacja samochodowa – kiedy?

Klimatyzacja samochodowa – jedni twierdzą, że szkodzi, inni, że jest bardzo potrzebna. Jak to w końcu jest? Używać jej tylko w czasie letnim do chłodzenia, czy również w zimie?
więcej
Data dodania: 09:49 16/04/2020

Wypożyczenie samochodu a odliczenie VAT

Działalność wielu firm nieodłącznie wiąże się z użytkowaniem pojazdu – samochodu osobowego lub dostawczego. Typową decyzją przedsiębiorców jest wówczas kupno auta.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c