Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Data dodania: 11:01 23/07/2020

samochody dostawcze warszawa

Nie istnieje żaden niezawodny sposób na to, by zabezpieczyć się przed kradzieżą. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić wszystkiego, co w naszej mocy, by zniechęcić potencjalnego złodzieja. Jakie zabezpieczenia są skuteczne, a które na niewiele się zdadzą? W jaki sposób możemy zminimalizować prawdopodobieństwo utraty samochodu?

W krajach skandynawskich na porządku dziennym jest widok auta pozostawionego na parkingu z otartymi drzwiami, a nawet z kluczykiem w stacyjce. Dla Polaka taka sytuacja byłaby co najmniej dziwna i automatycznie uznałby ją za niepotrzebne kuszenie losu. Na szczęście, czasy, w których kradzieże samochodów były w naszym kraju prawdziwą plagą, powoli odchodzą w zapomnienie. Jeszcze w latach 90-tych auta ginęły na potęgę, ponieważ zarejestrowanie i sprzedanie kradzionego pojazdu nie stanowiło żadnej trudności. Dzisiaj potencjalni złodzieje mogą liczyć jedynie na zysk z odsprzedania poszczególnych części swojego łupu. Dzięki temu statystyki kradzieży z roku na rok znacząco maleją, a my nie musimy codziennie się zastanawiać, czy po przybyciu na parking zastaniemy swoją własność w miejscu, w którym ją zostawiliśmy.

wynajem aut dostawczych warszawa

Nie oznacza to, że możemy czuć się zupełnie bezpiecznie. Choć liczba kradzionych aut z roku na rok maleje, wciąż daleka jest od zera. Oznacza to, że jeśli chcemy spać spokojnie, nie możemy całkowicie zlekceważyć tego zagrożenia.

Alarm - podstawowa forma zabezpieczenia samochodu

Oczywiście, podstawową formą zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą wciąż pozostaje alarm. Niestety, doświadczeni złodzieje znają sposoby, za pomocą których są w stanie wyłączyć tę przeszkodę. Najmniej tajemnic mają przed nimi alarmy zakładane fabrycznie, przez duże sieci dealerskie, wobec czego lepiej zrobić to w mniejszej, mniej znanej firmie. Warto pamiętać, ze choć alarm nie stanowi stuprocentowej gwarancji, że nikt nie ukradnie naszego auta, może w znacznym stopniu utrudnić rabunek i sprawić, że po trwającym jakiś czas mocowaniu się z zabezpieczeniem potencjalny złodziej w końcu zrezygnuje z łupu. Najlepsze alarmy korzystają z kodów generowanych na bieżąco. Sygnał wysyłany z pilota za każdym razem jest inny, wobec czego złodziej nie jest w stanie przechwycić prawidłowego kodu za pomocą skanera. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu systemu elektrycznego domykania szyb, który stanowi znakomite rozwiązanie dla wszystkich zabieganych, roztargnionych i zapominalskich. Dzięki takiemu ułatwieniu nie musimy martwić się o to, czy zamknęliśmy okna – po uruchomieniu alarmu automatycznie zamkną się zarówno szyby, jak i szyberdach.

Wyłącznik zapłonu lub pompy paliwa

Kolejnym bardzo przydatnym zabezpieczeniem jest ukryty przełącznik odcinający zapłon. Instaluje się go w tylko sobie znanym miejscu, dzięki czemu złodziej nie wie, gdzie go szukać. Można zastosować także blokadę skrzyni biegów. Do wyboru mamy blokady zewnętrzne, wewnętrzne oraz elektromechaniczne, jednak ta pierwsza nie jest polecana ze względu na łatwość jej demontażu.

Immobiliser

Niemal każdy samochód jest dzisiaj wyposażony w immobiliser, czyli urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie samochodu bez oryginalnego kluczyka. Jeśli ktoś spróbuje uruchomić pojazd za pomocą innego klucza, po kilkunastu sekundach zablokowane zostaną zapłon, rozrusznik oraz system zasilania paliwem.

zabezpieczenia auta przed kradzieżą

Lokalizowanie przez GPS 

Kolejnym zabezpieczeniem, który co prawda nie uchroni nas przed kradzieżą, ale pozwoli namierzyć już skradzione auto, jest lokalizator GPS. Mały nadajnik należy ukryć w jakimś trudno dostępnym miejscu w pojeździe. Jeśli zostanie on nam ukradziony, będziemy w stanie na bieżąco śledzić jego położenie. Niestety, osoby doświadczone w nielegalnym pozyskiwaniu aut posiadają urządzenia zagłuszające sygnał takich nadajników. Właśnie dlatego nie warto stawiać na najtańszy system – droższe wyposażone są w funkcję antyzagłuszacza i są w stanie wysłać SMS do właściciela w przypadku wykrycia próby zagłuszenia sygnału GPS. Czasami można spotkać również zaawansowane modele potrafiące nagrywać odgłosy we wnętrzu.

Bądź ostrożny!

Oprócz zainwestowania w różnego rodzaju urządzenia i systemy zabezpieczające przed kradzieżą, warto również zachować zdrowy rozsądek i zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty auta za pomocą swojego ostrożnego zachowania. Po pierwsze: zawsze warto parkować w dobrze oświetlonych, często uczęszczanych miejscach. Istnieje relatywnie mała szansa, że złodziej będzie miał ochotę narażać się na zauważenie przez kogoś, kto udaremni jego wysiłek. Ponadto, niezależnie od tego, na jak krótko planujemy wyjść z samochodu, nigdy nie zostawiajmy go otwartego, nie mówiąc o pozostawianiu włączonego silnika lub kluczyków w stacyjce. Nie warto również wodzić złodziei na pokuszenie poprzez kładzenie wartościowych przedmiotów na widoku. Kluczyki do samochodu nośmy zawsze w trudno dostępnym miejscu – raczej w spodniach, blisko siebie, aniżeli w torbie, kurtce czy marynarce, które zdarza nam się zostawiać w różnego rodzaju szatniach. Po przyjściu do domu chowajmy je w bezpiecznej skrytce znajdującej się z dala od drzwi wejściowych. Nie oszczędzajmy także na ubezpieczeniu – tylko auto-casco z opcją ochrony przed kradzieżą pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania w takiej sytuacji.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 11:34 09/12/2020

Kupić czy wynająć auto? Co jest korzystniejsze?

Jeszcze do niedawna każdy, kto był zdecydowany na stałe użytkowanie samochodu, automatycznie łączył tę potrzebę z koniecznością jego kupna. 
więcej
Data dodania: 12:56 21/05/2021

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Każdy kierowca od czasu do czasu postanawia zmienić pojazd, którym na co dzień się porusza, a w związku z tą decyzją pojawia się pytanie: jak sprzedać poprzedni samochód? 
więcej
Data dodania: 09:09 18/10/2021

Tesla 3 – w czym tkwi sekret nowego modelu 3?

Jeszcze do niedawna wizja elektrycznych samochodów poruszających się po ulicach wydawała się pomysłem rodem z filmów lub książek science fiction.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c