Wynajem busa na wakacje – czy to dobry pomysł?

Data dodania: 15:04 26/04/2023

Wynajem busa na wyjazdy weekendowe, wakacyjne czy ferie zimowe zyskuje na popularności. Bez wątpienia jest to komfortowe i, wbrew pozorom, niedrogie rozwiązanie na podróż zarówno po Polsce, jak i po Europie. Oczywiście ma to sens tylko w przypadku większych grup osób, jednak często zdarza się, że na urlop udajemy się właśnie z gronem znajomych.

Wynajem busa na wyjazd zagranicę

Według badania przeprowadzonego przez SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, aż 70% Polaków w 2018 roku spędzało urlop, a prawie połowa z nich relaksowała się za granicą. Najbardziej ulubionym miejscem wypoczynku była Chorwacja (22,6%). Następnie umieszczone były: Grecja (18,6%), Hiszpania (15,2%), Włochy (14,9%), Niemcy (11,6%), Czechy (10,3%), Turcja (9,5%), Egipt (6,2%), Wielka Brytania (4,2%) i inne państwa (24,5%). Czasami to nierealne, ale w wielu sytuacjach, na przykład podczas urlopu w Bułgarii, wynajem busa może być niezwykle atrakcyjną propozycją.

Oczywiście, bus będzie również właściwy podczas wakacji w Polsce. Tu ponad połowa wybrała Morze Bałtyckie (52,6%), a później: góry (22,3%), Mazury (18,8%), inne polskie miasta (11,2%), jeziora (5,6%) czy różne miejsca (3,9%).

Warto zauważyć, że coraz szersze grono turystów na wypoczynek wybiera się własnym środkiem transportu. W Polsce na samochód lub busa stawia niemal 70% wszystkich turystów. Przy zagranicznych wyjazdach decyduje się na to 1 na 4 turystów. Przejazd całej rodziny samochodem osobowym jest zazwyczaj mało wygodny, a czasami pojazd nie jest nawet w stanie pomieścić 6-7 osób, wynajem busa to interesująca i coraz częściej stosowana alternatywa. Z takiego środka transportu regularnie korzystają też większe grupy towarzyszące.

Czy wynajem busa na wakacje się opłaca?

Niewątpliwie wynajem busa to korzystna opcja dla większych grup przyjaciół oraz liczniejszych rodzin, które nie zmieszczą się w jednym samochodzie osobowym. Nawet 5-osobowa rodzina, dysponując pięcioma miejscami w samochodzie, niekoniecznie musi czuć się komfortowo, szczególnie podczas dłuższych podróży. Z usług wynajmu busa korzystają również turyści preferujący spontaniczne wyjazdy, którzy nie mają zaplanowanego urlopu. Dla osób ceniących sobie autonomię oraz elastyczność organizacji wolnego czasu, wynajem busa to doskonałe rozwiązanie. Tak więc, wynajem busa na wakacje jest świetnym pomysłem dla średnich i większych rodzin, a także dla różnorodnych grup dysponujących mnóstwem bagażu i akcesoriów. Jeśli grupa turystów potrzebuje co najmniej dwóch samochodów osobowych, wypożyczenie busa jest doskonałą i bardziej ekonomiczną alternatywą.

Jaki bus na wakacje będzie najlepszy?

Najczęściej wynajmowane busy na wakacje to te 7-osobowe. Umożliwiają one montaż bagażników na rowery czy narty, a więc sprzętów, które turyści chętnie zabierają ze sobą na wypoczynek. Bus 9-osobowy można też wyposażyć w mniejsze akcesoria, które zapewnią wygodną i bezpieczną podróż, tj.: fotelik dziecięcy czy nawigację GPS. Decyzja o wypożyczeniu busa na wakacje to także brak kosztów związanych z eksploatacją własnego pojazdu. Biorąc pod uwagę, że samochód może ulec awarii w najmniej oczekiwanym momencie, jest to niezwykle istotne. Tym bardziej, że wynajmowany bus jest ubezpieczony autocasco. W związku z tym, w przypadku ewentualnej kolizji czy awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę, klient otrzyma pojazd zastępczy.

Ile kosztuje wynajem busa na wakacje?

Nie ma wątpliwości, że wynajem busa na wakacje to gwarancja znacznie przyjemniejszej podróży niż korzystanie z samochodu osobowego. Porównując jednego busa i dwa samochody osobowe, niewątpliwie większy pojazd wydaje się o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Nowoczesne busy, takie jak Fiat Ducato, zużywają około 8l paliwa na 100 km. Jako pojazdy osobowe są one również traktowane pod względem wszelkich opłat na autostradach.

Cena wynajmu busa zależy od modelu, terminu i czasu trwania najmu. Tu obowiązuje zasada "im dłużej trwa wynajem, tym niższa jest cena za dobę". Koszt kształtuje się w granicach 230-280 zł dziennie. Wynajem busa to opcja warta rozważenia szczególnie podczas wyjazdów w większym gronie, gdy jeden samochód osobowy to za mało. Bus jest przestronny i komfortowy, a przy tym znacznie tańszy niż kamper czy przyczepa kempingowa.

wstecz

Zobacz inne artykuły

Data dodania: 09:49 16/04/2020

Wypożyczenie samochodu a odliczenie VAT

Działalność wielu firm nieodłącznie wiąże się z użytkowaniem pojazdu – samochodu osobowego lub dostawczego. Typową decyzją przedsiębiorców jest wówczas kupno auta.
więcej
Data dodania: 10:13 20/11/2020

Samochód elektryczny jako auto dostawcze?

Każdy właściciel firmy, który do swojej działalności używa samochodów dostawczych, wie, że jest to dość specyficzny rodzaj pojazdów, przeznaczonych do „zadań specjalnych&rdq...
więcej
Data dodania: 12:13 17/09/2020

O czym trzeba pamiętać w czasie przeprowadzki?

Przeprowadzka zazwyczaj kojarzy się z lekkim stresem związanym z pakowaniem naszych rzeczy do kartonów. Jednak można zminimalizować ten stres.
więcej
  • Zadzwoń do mnie teraz
Dziękujemy za kontakt. Wkrótce oddzwonimy.

Podaj swój numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie

b
c